Narozen 20. Dubna 1953
Místo narození: Donnington, Berkshire, Velká Británie
Sebastian Charles Faulks, CBE je britský romanopisec, novinář a moderátor. Nejvíce známý je díky svým historickým románům z prostředí Francie - The Girl at the Lion d'Or, Birdsong a Charlotte Gray. Vydal také romány ze současnosti, jako například A Week In December (2009), a James Bond sequel, Devil May Care. Je vedoucím týmu vědomostní soutěže The Write Stuff na BBC Radio 4.
Biografie
Faulks se narodil 20. dubna 1953 v Donnington, Berkshire, Peterovi Faulks a Pamele (rozené Lawless). Jeho otec byl vyznamenaný voják (vojenský kříž), který se později stal právníkem a soudcem a jeho bratr Edward Faulks, Baron Faulks QC je právním zástupcem. Vystudoval četbu na škole Elstree, a šel na vyšší odbornou školu Wellington v Berkshire. Předčítal angličtinu na vyšší odborné škole Emmanuel v Cambridge na které byl roku 2007 jmenován čestným členem. Na Cambridge se zúčastnil výzvě univerzit, ve které vyšší osborná škola Emmanuel prohrála již v prvním kole. Faulks okomentoval, že jeho tým byl pravděpodobně omezen návštěvou hospody těsně před soutěží, která jim byla doporučena producentem.
Kariéra
Po maturitě bydlel na rok ve Francii. Když se vrátil do Anglie, pracoval jako učitel na soukromé škole ve městě Camden a poté jako novinář. Jeho první román A Trick of the Light byl vydán roku 1984. Pokračoval v práci novináře a roku 1986 se stal se prvním šéfredaktorem The Independent (noviny? časopis?). Roku 1989 se stal zástupcem šéfredaktora Independent a ve stejném roce vydal The Girl at the Lion D'or, první z historických románů z Francie. Roku 1991 opustil The Independent a psal pro různé noviny.
Po úspěchu díla Birdsong (1993) skončil s novinařinou a psal na plný úvazek. Vydal osm románu, z posledních například A Week in December (2009) a A Possible Life (2012). Roku 1993 byl Faulks zvolen jako člen královské literární společnosti a roku 2002 oceněn řádem britského impéria za své služby pro literaturu.
Faulks se pravidelně objevuje v britské televizi a rádiu. Od roku 1998 je pravidelným kapitánem týmu na BBC Radio 4 v literární soutěži The Write Stuff. Soutěž každý víkend představilka účastníka píšícího napodobeninu vybraného autora; Faulks vydal sbírku svých pokusů jako knihu Pistache (2006), která byla v The Scotsman popsána jako "malý knižní poklad. Faulks umí zachytit a vykreslit otisk jiných autorů s naprostou precizností, kterou může naučit pouze velká láska k psaní". Roku 2011 se Faulks účastní čtyřdílné BBC série nazvané Faulks on Fiction, hledajíí britské romány a jejich postavy. Napsal také knihu stejného jména.
Osobní život
Faulks se roku 1989 oženil s Veronicou (zasvobodna Youlten). Mají dva syny, Williama a Arthura, narozeni roku 1990 a 1996, a dceru Holly narozenou roku 1992. Faulks je fanouškem fotbalového klubu West Ham United.
Romány
Literární kritika napsala "Faulks má vzácný dar být populární a formální ve stejnou dobu"; the Sunday Telegraph ho nazvali "Jeden z nejpůspobovějších romanopisců své generace... který stoupá každou svou knihou". Faulksův román z roku 2005 Human Traces byl Trevorem Nunn popsán jako "mistovské dílo, jeden z nejlepších románů tohoto nebo jakéhokoliv jiného století."
Faulks je nejznámější díky svým třem románům z časného dvacátého století ve Francii. První, The Girl at the Lion d'Or, byl vydán roku 1989. Byl následován dílem Birdsong (1993), a Charlotte Gray (1998). Poslední dva byly bescelery, a Charlotte Gray se dostala do užšího seznamu ocenění James Tait Black Memorial Prize.
Roku 2007 Faulks vydal Engleby. Odehrávající se v Cambridge v sedmdesátých letech, vyprávěná nováčkem Mikem Engleby na univerzitě Cambridge. Engleby je samotář a čtenář je veden k podezření, že může být nespolehlivý, zejména když jeho spolužák zmizí. Faulks o vzniku románu řekl, "Jednoho rána jsem se vzbudil s mužským hlasem v hlavě. A on prostě mluvil, vyprávěl. A když jsem se dal do práce, zapsal jsem si to. Netušil jsem o co sakra šlo; nebyl to nápad na knihu". Pro Fauklse byla změna mít knihu v podobě vyprávění v první osobě. Kniha obdržela množství špatné kritiky za zpomaleného a nepříjemného protagonistu. Nicméně alespoň někým byla oceněna, například the Daily Telegraph o knize napsali: "vynikající svou nevšední intelektuální energií, zápalem vypravěče, technickým zpracováním možností formy románu a barvitým smyslem tragického způsobu lidského života."
Roku 2008 na památku stého výročí narození Iana Fleminga, pozdní autorova závěť z roku 2006 opravňovala Faulks napsat nový román s Jamesem Bondem. Faulks k oprávnění řekl: "Právě jsem dokončil Human Traces a zdá se mi to směšné. Právě jste strávili pět let s viktoriánským bláznem v ústavu a najendou máte Jamese Bonda. Čím více o tom přemýšlím, tím víc si myslím, že to od nich bylo chytré, protože ta nesourodost je fascinující". Výsledné dílo, Devil May Care, se stalo okamžitým bestselerem ve Spojeném Království, s prodejem 44093 výtisků do 4 dnů od vydání. Recenze v The Observer o románu napsala: "Faulks v jistém smyslu odvedl naprosto vynikající práci. Vyhnul se napodobenině". The Scotsmanova recenze na knihu říkala: "Na jeho účet, Faulks imitoval neuspořádanou záletku, ledabylou charakteristiku, politiku Colonela Blimpa, sexistické kecy a základní nedůvěru Iana Fleminga. Je to Nuremberg Defence románu: Faulks pouze následoval nařízení." Mark Lawson, píšící do The Guardian, to pochválil jako"chytré a zábavné dílo literárního vzkříšení. Mezi nyní již 33 po-Flemingovskými Bondovkami, musí tato jiště soutěžit s Kingsley Amis's o titul nejlepšího".
Faulksův román z roku 2009 A Week in December, se odehrává sedm dní před Vánocemi roku 2007. Je zaměřen na životy několika lidí různých charakterů žijících v Londýně. Faulks sám popsal román jako „Dickinsovský“ a zmínil Bleak House a Our Mutual Friend jako jeden z vlivů, stejně jako New Yorkské spisovatele Toma Wolfe a Jaye McInerney. Kniha byla částečně odpovědná za bankovní krizi. Rozhodl se ji zasadit právě do roku 2007 protože "celý svět se měnil, banky kolabovaly, čelili jsme Armagedonu, a já chápal, že to není správný moment. Vybral jsem si tu dobu, protože se spalo na zdi, a mělo to být jansé každému alespoň z poloviny myslícímu že je to hra, ale oni stále pokračují." Další zápletkou bylo, že se román zabýval pravdivostí televizí a islámskými nepokoji. Během publikování knihy se Faulks setkal s kritikou za negativní pohled, jaký vrhl na Korán; načež rychle reagoval "prostá ale bezvýhradná omluva mým muslimským přátelům a čtenářům za vše, co vyznělo hrubě a netolerantně. Naštěstí, v knize je toho mnohem více, než jen toto. Recenze na knihu byly smíšené. Tibor Fischer v The Daily Telegraph, pochválil román jako "comic élan", ale cítil, že je to nevyrovnané a kritizoval postavu Johna Vealse jako bez života. Londýnské recenze ostře kritizovaliFaulksovu kritiku apektů moderního života: "To není satyra. Je to zákulisní hluk v ranním rádiu, nekonečně opakující se přehled moderních nemocí, uklidňování národních posluchačů a utvrzování jich v jejich pohledu na to, že dostanou, co chtějí – ano – a že si to zasluhuje povšimnutí většiny.". Mark Lawson napsal do The Guardian, "upřímná kritika musí napsat, že Faulks správně rozpoznal jaký román potřebuje být v těchto dobách napsán, a také že britská společnost je tak rozlišná, že žádný autor se nemůže zavděčit všem. Faulks se nezapomenutelně vepsal do britského literárního světa.
Zpracování románů
Roku 2001 byla kniha Charlotte Gray zpracována jako film s Cate Blanchett a režírovaná Gillianem Armstrongem. Roku 2010 divadelní verze Birdsong, přizpůsobená Rachel Wagstaff (která předtím přizpůsobila The Girl at the Lion D'or pro rádio) a režírovaná Trevorem Nunnem, zahájila Divadlo komedie v Londýně; příprava trvala pouhé 4 měsíce. Roku 2012 byl Birdsong vytvořen jako dvoudílný BBC seriál, napsaný Abi Morgan, režírovaný Philip Martin a herecky ztvárněný Eddie Redmayne. Poté následovalo několik neúspěšných pokusů na film.
Bibliografie
- A Trick of the Light (1984)
- The Girl at the Lion D'or (1989)
- A Fool's Alphabet (1992)
- Birdsong (1993)
- The Fatal Englishman (1996)
- Charlotte Gray (1998)
- On Green Dolphin Street (2001)
- Human Traces (2005)
- Pistache (2006)
- Engleby (2007)
- Devil May Care (2008) v ČR jako Peklo pro zvané
- A Week in December (2009)
- Faulks on Fiction: Great British Characters and the Secret Life of the Novel (2011)
- A Possible Life (2012)
- Jeeves and the Wedding Bells (2013)