• James Bond 007 - svět nejslavnějšího agenta jejího veličenstva
  svět nejslavnějšího agenta Jejího Veličenstva
 • Daniel Craig
  Není čas zemřít / Spectre / Skyfall / Quantum of Solace / Casino Royale
 • Pierce Brosnan
  Dnes neumírej / Jeden svět nestačí / Zítřek nikdy neumírá / Zlaté oko
 • Timothy Dalton
  Povolení zabíjet / Dech života
 • Roger Moore
  Vyhlídka na vraždu / Chobotnička / Jen pro tvé oči / Moonraker / Agent, který mě miloval / Muž se zlatou zbraní / Žít a nechat zemřít
 • George Lazenby
  V tajné službě Jejího Veličenstva
 • Sean Connery
  Diamanty jsou věčné / Žiješ jenom dvakrát / Thunderball / Goldfinger / Srdečné pozdravy z Ruska / Dr. No

Tanya Roberts
nar. 15.10.1955
New York, USA

zem. 24.12.2020
New York, USA

Biografie
Sheena - královna džungle, bondgirl, Charlieho andílek, to jsou role, které proslavily rodačku z newyorského Bronxu Victorii Leigh Blum alias Tanyu Roberts, jeden z nejpopulárnějších sexsymbolů 80. let. Její rodiče se rozvedli ještě než šla na střední školu, ze které v patnácti odešla, vdala se a autostopem křižovala státy, dokud její tchýně manželství neanulovala. Zpátky v New Yorku se pak ve frontě před kinem seznámila se svým druhým manželem, studentem psychologie a aspirujícím scenáristou Barry Robertsem, se kterým žije dodnes.
Tanya začala studovat herectví v proslulém Actor´s Studiu u Lee Strassberga a Ute Hagen. Ve svých začátcích se živila jako taneční instruktorka a modelka, první hereckou příležitost dostala v mimobroadwayských hrách a reklamách. Po několika zapomenutelných televizních filmech debutovala na filmovém plátně drsným hororem FORCED ENTRY (1975) a v roce 1977 se s manželem přestěhovali do Hollywoodu, kde natočila další horor, kultovní TOURIST TRAP (1979), favorit to mj. velkého Stephena Kinga.
Proslavila se ale až rolí v poslední sérii populárního krimi seriálu „CHARLIEHO ANDÍLCI“ (hrála v něm v letech 1980-1981), pro který byla vybrána z 2000 uchazeček následující rok. Ztvárnila v něm jednu ze tří titulních hrdinek-agentek jménem Julie Rogers, dívku, kterou ulice naučila spoléhat se spíš na pěsti než na pistoli. Seriál z ní přes noc udělal hvězdu. V roce 1981 se objevila na titulní straně People magazínu a rok nato i na titulní straně Playboye, aby tak propagovala svůj nový film, fantasy PÁN ŠELEM (1982).
Zahrála si v něm pod režijní taktovkou Dona Coscarelliho (série Phantasm) a po boku Marca Singera vedlejší roli rusovlasé otrokyně Kiri a na scénu, kdy se koupe v jezeře a dvě kleptomanské fretky ji uloupí šaty, vzpomíná dojatě nejeden tímto filmem odkojený mužský divák. Snímek v kinech sice příliš nezabodoval, vysloužil si ale kultovní status nesčetným reprízováním na amerických kabelových stanicích. U fantasy Tanya ještě chvíli zůstala italským snímkem SRDCE A ZBROJ (1983).
Následovala její nejvýznamnější filmová role ve výpravné adaptaci comicsu Willa Eisnera SHEENA (1984), v níž ztvárnila jakousi ženskou verzi Tarzana jezdící na zebře a ovládající zvířata. Tanya se tu poprvé představila s blond hřívou, kterou už nosila po zbytek své kariéry. Ačkoliv film režíroval klasik John Guilermin (King Kong, Skleněné peklo) mající na kontě i dva filmy o Tarzanovi a scénář napsal David Newman, podepsaný mj. pod Supermany, pětadvacetimilionový snímek s tržbami pouhých pět milionů ošklivě propadl.
Podstatně lépe si vedla VYHLÍDKA NA VRAŽDU (1985), poslední bondovka s Rogerem Moorem, kde si zahrála bondgirl Stacey Sutton, pro níž ji vybral producent Albert Broccoli poté, co ji viděl v Pánovi šelem. 80. léta Tanya uzavřela WIP (Women In Prison) snímkem PURGATORY/Očistec (1988), ve kterém se po Sheeně už podruhé vydala do Afriky, tentokrát jako neprávem odsouzená američanka snažící se probojovat se z ženské věznice. Tento film naznačil, kudy se bude její kariéra ubírat v následujících letech.
Ta se nesla ve znamení erotických thrillerů pro kabelové televize a video, jako NOČNÍ OČI (1990) s Andrewem Stevensem, videohit INNER SANCTUM (1991) Freda Olena Raye, ve kterém si sama dělala choreografii milostných scén či SINS OF DESIRE (1992) Jima Wynorského. Na tomto poli Tanya často soupeřila s bývalou Playboy Playmate Shannon Tweed, s níž se nakonec sešla u erotického seriálu „HOTLINE“. Oživení její skomírající kariéry přinesla v druhé polovině 90. let role v populárním sitcomu „THAT ´70. SHOW“.


Filmografie

2011    Queens of the World
1998    "That '70s Show"
1995    Favorite Deadly Sins (TV film),
1994    Deep Down, "Hot Line"
1993    Sins of Desire
1992    Almost Pregnant
1991    Inner Sanctum, Legal Tender
1990    Noční oči, Twisted Justice
1988    Purgatory
1987    Body Slam
1985    Vyhlídka na smrt / Vyhlídka na vraždu
1984    Sheena
1983    Murder Me, Murder You (TV film), Srdce a zbroj
1982    Pán šelem
1980    Waikiki (TV film)
1979    California Dreaming, Pleasure Cove (TV film), Racquet, Tourist Trap
1978    Prsty, Zuma Beach (TV film)
1976    "Charlieho andílci", Yum-Yum Girls, The
1975    Forced Entry